Co se týká příspěvku "Naše krásná zahrada" je neúplný. Záleží na stáří a velikosti keře, jeho předchozích řezů či zanedbání a mnohdy i odrůdě. Zvláště se jedná o vzrůstný pozdní (srpnový)
Heinemannův. Bílý, např. odr.
Blanka nebývá ani vzrůstný, ani plodný právě na rozdíl od
Heinemannova..
Rozhodně doporučuji u keře staršího 8 let ponechat aspoň 1/3 starších větví, abyste měli aspoň nějakou sklizeň a keř zachovanou listovou plochu. Následující rok poté, odstraňte zbytek těch starých. Každá větev má, a to i u země, při pozorném prohlédnutí, očka. Sestřih provádějte právě na to nejspodnější. Tím ušetříte keři tvorbu oček náhradních což je značná časová ztráta. Tenké přízemní větvičky odstraňte všechny.
Dosti často se dělá chyba v
letním zakracování nových výhonů. V první řadě se okrádáte o budoucí a nejlepší úrodu v příštím roce a opětovně vyrazivší výhonky mohou při předčasných zářijových mrazících snadno namrzat, neboť nejsou dostatečně vyzrálé. Úroda na nich je více než sporadická a řezem se nic neřeší. Jsou to zastaralé metody.
Pozor také na
Vlnovníka rybízového, který nedovolí mnohým pupenům vyrůst. Ty jsou zavalité, kulovitého tvaru. Je třeba
napadené pupeny (i u
černého rybízu) vylámat. Na postřik je již dosti pozdě.
Co se týká
řízkování rybízu je vcelku bezproblémové, kromě odrůdy Heinemannův. Ten pouze výsevem.
V. Smetana, Mníšek p. Brdy