Vladimír Vytásek: Zázvor pravý - Zingiber officinale
Vytrvalá bylina z čeledi zázvorovitých.  Užívá se oddenek ve formě odvaru nebo prášku. Léčebně pomáhá při poruchách trávení, zlepšuje chuť k jídlu a upravuje metabolismus,  dále při nachlazení a prochladnutí (výrazně prohřívá organismus)  Vně ve formě obkladů pomáhá při bolestech svalů a při  revmatismu.
Zingiber officinale - zázvor pravý

Zingiber officinale - zázvor pravý


Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Zázvor pravý - Zingiber officinale
Zingiber officinale je vytrvalá asi 100 cm vysoká rostlina z čeledi Zingiberaceae. Má značně silně rozvětvený oddenek, jež je na povrchu šedý a uvnitř pak světle žlutý. Kořeny jsou rozloženy ve svrchní části půdy. Jednoleté lodyhy jsou tvořeny dlouhými pochvami jež jsou asi 50 cm dlouhé. Čepel je tenká, čárkovitě kopinatá se staženou bází a špičkou úzce trojúhelníkovitou.
Květenství se objevuje jen někdy a vyrůstá přímo z oddenku. Bělavé květy se vytvářejí v klasovitých květenstvích. Plodem je bobule.

Zingiber officinale je stará kulturní rostlina, v současně době je nejvíce rozšířena v tropech.

Čerstvý oddenek obsahuje  asi 1,5 až 3 % silice, jež se skládá z různých terpenů (např. zingiberen, bisabolen či ar-curcumen). Palčivou chuť vyvolávají terpeny, ze kterých převažují gingeroly a zingeron.

Synonyma: Zingiber officinale, Amomum angustifolium, Amomum zingiber, Amomum zinziba, Curcuma longifolia, Zingiber aromaticum, Zingiber cholmondeleyi, Zingiber majus, Zingiber missionis, Zingiber officinale f. macrorhizonum, Zingiber officinale f. rubens, Zingiber officinale var. cholmondeleyi, Zingiber officinale var. macrorhizonum, Zingiber officinale var. rubens, Zingiber officinale var. rubrum, Zingiber officinale var. sichuanense, Zingiber sichuanense, Zingiber zingiber
Další názvy: zázvorovník lékařský, zázvor obecný, zázvorník lékařský

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Zázvor pravý (Zingiber officinale)
Zázvor pravý (Zingiber officinale)
cz
Zázvor pravý (Zingiber officinale)
Zázvor pravý (Zingiber officinale)