Vladimír Vytásek: Rybíz černý - Ribes nigrum
Vytrvalý keř z čeledi meruzalkovitých.  Kromě lahodných plodů mají listy tohoto keře léčivé účinky. Ve formě nálevu působí antirevmaticky, preventivně působí při lámavosti -praskání drobných cévek, pomáhají při zánětech ledvin a močového měchýře.

Další názvy: meruzalka černá

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Černý rybíz (Ribes nigrum)
Černý rybíz (Ribes nigrum)
Ing. Miloš Krump: Rybíz černý - Ribes nigrum
Ribes nigrum je asi 100 až 150 cm vysoký keř z čeledi Grossulariaceae se světlými později pak červenohnědými a chlupatými větévkami. Listy jsou 3 až 5ti laločné, na okrajích pilovité. Rub listů, řapíky a květní kalichy jsou posety žlutými žlázkami. Žlutozelené zvonkovité květy jsou uspořádány v hroznech. Plod je černá bobule. Černý rybíz kvete v dubnu až květnu.

Ribes nigrum je rozšířen v Evropě a Asii, U nás roste ve volné přírodě jen zřídka. Pěstuje se hlavně na ovocných plantážích a na zahradách.

Mezi obsahové látky patří třísloviny, flavonoid rutin, silice a vitamín C.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Další informace v článcích o rostlinách
Černý rybíz - prosvětlovací řez (PIXABAY) Černý rybíz - prosvětlovací řez
Je čas na prosvětlovací řez černého rybízu Černý rybíz a josta (kříženec angreštu a černého rybízu) rostou silněji a tvoří mnohem větší keře než červeně a bíle plodící rybíz. Pokud keřové rybízy několik roků nezmlazujete řezem, hlavní větve zestárnou …
Ribes nigrum - černý rybíz Ribes nigrum - černý rybíz
HISTORIE Černý rybíz je známé a oblíbené bobulovité ovoce, pocházející ze střední a severní Evropy. Je velice mrazuvzdorný a odolný pro většinu států světa, kde jsou chladné zimy, přesto se pěstuje hlavně u nás …