Vladimír Vytásek: Bedrník obecný - Pimpinella saxifraga
Vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých. Roste na suchých loukách. Užívá se kořen ve formě nálevu nebo zpráškované drogy. Bylina je výrazně močopudná pomáhá zmenšovat soudržnost ledvinových kamenů.Působí výrazně detoxikačně a zbavuje tělo nežádoucích usazenin. Dále pomáhá v oblasti dýchacích cest kde zvyšuje sekreci sliznic.  Tato léčivka v současné době upadá v zapomnění, málokdo ji pozná. Známé lidové přísloví,pijme pivo s bobkem,jezme bedrník,nebudeme stonat,nebudeme mřít !! mělo svou racionální povahu. Svědčí o tom i novější informace o silných imunostimulačních účincích této rostliny.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Bedrník obecný - Pimpinella saxifraga
Pimpinella saxifraga je vytrvalá rostlina z čeledi Apiaceae, která roste nejčastěji na loukách, lesních stráních či v křovinách. Dorůstá do výšky od 40 do 60 cm. Oddenek je často holý a hranatý. Lodyha má na vrcholu malý okolík bílých nažloutlých nebo narůžovělých květů. Lístky mají vejčitý tvar, na okrajích často s ozubením. Plody jsou žebernaté smáčklé nažky.

Listy Pimpinella saxifraga obsahují vitamín C, provitamín A, minerální látky a silice. Nejcennější částí této rostliny je kořen, který je zdrojem silice, tříslovin, pryskyřice a škrobu.
Pimpinella saxifraga - bedrník obecný

Pimpinella saxifraga - bedrník obecný


Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR