janko39: Plži na zahradě mne zatím netrápí - jsme v lokalitě (Třeboňsko),kde se vyskytují zatím jen na houbách v lese.
V blízké Třeboni jsou ale jak hlemýždi zahradní,tak i plži španělští (hnědí dravci) a tak je možná jen otázkou času,kdy je k nám něco,nebo někdo přinese.
Dnes jsem na webu knihoven našel knihu autorů GRABER,CLAUDIA + SUTER,HENRI : Jak vyhnat plže ze zahrady.Je to útlá brožurka,s rozsahem 62 stran,vydaná v roce 2004. Zatím jsem ji neviděl,ale upozorňuji na ni ty z vás,kteří s plži bojují - možná vám přinese něco podnětného.
chaloupka: V předchozích příspěvcích jsem také četla o tom vraždění" - přeseknout a zahrabat. Kýmsi ze sousedů mi bylo řečeno, že je to houby platné, že ta vajíčka v nich se vyvinou v nové slimáky. Takže když mám zájem některé květiny chránit, tak je obsypávám Vanischem, za čas ho déšť zničí, tak znovu. Také mívám ožrané kopretiny, ale to jsem zjistila na nich hlemýždě. V tomhle je to všechno pakáž, ale když mnozí sousedi na to kašlou, tak aby se člověk staral neustále.
nasekrasnazahrada: Sotva začnou rašit první kvetoucí trvalky, už se na jejich listech objevují šneci. Zvlášť lákavé jsou pro ně bohyšky (Hosta). Jako ochranu poklopte přes rostliny průhledné kryty z umělé hmoty, které se používají i v zeleninové zahradě. Namísto krytů mohou posloužit i seříznuté průhledné plastové lahve.
Rada z rubriky Co je důležité v březnu

Text z časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na nasekrasnazahrada
Leknínová: Připravovala jsem skalku na jaro a pod kameny jsem našla 1/2cm černé plže. Manžel vápnil proti mechu trávník, kéž by se toho vápna slimáci dobře napili.
pavel: Mohu potvrdit existenci slimáků (bezdomovců) v této době. V přihrnutém kompostě k růžim jsem jich už našel několik!!
kocour.fous: Naše mamka naplní krabicky s víckem trochou piva /ktere slimakum velice chutna/ necha malou mezeru,aby slimaci mohli vlezt dovnitr a az po hrdlo je "jakoby "zasadi mezi kytky. Slimáci se v pivu utopí....a že už jich utopila! :-))))
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař: slimák (PROVOBIS) Rostlinolékař - slimáci
Před několika lety byli patřili slimáci k běžným zahradním škůdcům, proti nimž nebylo třeba nijak zvlášť bojovat – kde se objevili, stačilo je navečer posbírat. V posledních letech se však tito drobní tvorové dokážou postarat o dokonalou zkázu zahrady …
PRO VOBIS, s.r.o. | 31.03. 2010
Rostlinolékař - slimáci škodí na zahrádce, najdeme je i v lese Rostlinolékař - slimáci
Příznaky poškození: Na všech částech rostliny najdeme stopy po okusování, zejména za vlhkého a chladného počasí. Ohrožena jsou zejména nová poupata, která bývají často ohryzána „na kost“. Na rostlinách i okolní půdě jsou viditelné typické slizké stopy …
Rebo Productions CZ | 16.08. 2010