Ing. Miloš Krump: Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
Saprofytická dřevokazná houba, která se u nás vyskytuje na celém území jen na bříze. K infekci dochází pahýly odlomených větví a v místech různého poranění na kmenech. Plodnice jsou polokruhovité až okrouhlé, ledvinovité přirostlé ke kmeni. V mládí jsou měkké, ve stáří korkovitě tvrdé. Na povrchu jsou pokryté okrově hnědou papírovou blankou, která později nepravidelně rozpraskává. Plodnice jsou jednoleté, ale často přetrvávají na kmeni až do příštího roku.
Hniloba je červenohnědá. V poslední fázi rozkladu se dřevo hranolovitě rozpadá a v trhlinách se někdy vytvářejí smetanově bílé povlaky.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
Vladimír Vytásek: Březovník obecný je vynikající léčivka na rakovinu žaludku a žaludeční vředy.Připravuje se z ní lihový extrakt 100gr houby na 0,5 litru lihu a užívá se  2čl denně, dále  macerát z této houby obsahuje fermenty,které pomáhají při hubnutí teplota vody nesmí být vyšší než 50 st.C ,aby se tyto fermenty nezničily. Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Rosťa: Březovník obyčejný opravdu vykazuje určité protirakovinné účinky:
např. polská studie in vitro (ve zkumavce) prokázala účinek proti několika liniím nádorových buněk (zejména proti buňkám nádoru štítné žlázy). Studii prováděli v roce 2012 na univerzitě v Lublinu (Polsko) na oddělení virologie a imunologie. více zde: Ekstrakt z porka brzozowego (Piptoporus betulinus Bull. Fr.) jako inhibitor wzrostu ludzkich komórek nowotworowychl
Nebo studie zde:  Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review
Tato studie je perfektním věděckým přehledem o účincích léčivých hub, který u březovníku zmiňuje protirakovinnou aktivitu u buněčných linií plicního karcinomu, střevního adenokarcinomu. Navíc březovník vykazoval velmi nízkou toxicitu vůči zdravým buňkám.
Je tam i odkaz na tuto studii:
Lemieszek MK, Langner E, Kaczor J, Kandefer-Szerszen M, Sanecka
B, Mazurkiewicz W, Rzeski W (2009) Anticancer effect of
fraction isolated from medicinal Birch polypore mushroom,
Piptoporus betulinus (Bull.: Fr.) P. Karst. (Aphyllophoromycetideae):
In vitro studies. Int J Med Mushr 11:351–364
Takže březovník i některé další houby (často dřevokazné) protirakovinné účinky opravdu vykazují, ale otázkou je, zda-li by to stačilo na vyléčení u člověka, protože většina studií byla prováděna pouze in vitro, pokud in vivo, tak pouze na zvířatech. V Japonsku se ale běžně například používá při léčbě rakoviny lentinan z houževnatce jedlého (Lentinus edodes, shiitake).
cz
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
cz
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)