Ing. Miloš Krump: Vodnice - Brassica rapa var. rapa
Vodnice je dvouletá rostlina z čeledi Brassicaceae, která v prvním roce vytváří bulvu kulovitého, válcovitého, zploštělého či vřetenovitého tvaru s bílou, žlutou, červenou, fialovoučernou pokožkou. Listy jsou řapíkaté, zpeřené i nedělené a trávově zeleně zbarvené. Plodem je šešule.

Vodnice je poměrně málo pěstovanou zeleninou, u listových odrůd se konzumují listy a řapíky. Bulvy se upravují tepelně nebo jako salát.

Bulva obsahuje okolo 90 % vody, 2,5 % vlákniny, 0,9 % bílkovin, 4,7 % sacharidů, 0,3 % lipidů, 0,8 % popelovin. Z minerálních látek je zde zastoupen Ca, Na, Mg, P, S, K. Z vitamínů je zde vitamín C.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Další informace v článcích o rostlinách
Brassica rapa var. rapifera - vodnice (1) Brassica rapa var. rapifera - vodnice (1)
Tato často podceňovaná kořenová zelenina vypadá jako tuřín, ale je menší, rychleji roste a je spíše bílá než žlutá, vyskytují se i odrůdy s červenou slupkou. Někdy jsou tak sladké, že je můžete jíst syrové; konzumovat se dají také mladé zelené listy …
Euromedia Group k.s. | 24.12. 2016
Brassica rapa var. rapifera - vodnice: pěstování vodnic (KNIŽNÍKLUB) Brassica rapa var. rapifera - vodnice (2)
PĚSTOVÁNÍ VODNIC Semínka sejte přímo do půdy, do řádků 20–30 cm od sebe a 2 cm hluboko. Ve vlhkých oblastech sejte do nízkých, ale pevných hrůbků, aby voda lépe odtékala. Podle potřeby vyjednoťte poté, co se objeví první lístky …
Euromedia Group k.s. | 24.12. 2016