Ing. Miloš Krump: Bob zahradní - Vicia faba var. major
Synonyma: Faba vulgaris var. major

Další názvy: bob koňský

Faba vulgaris var. major  je jednoletá rostlina z čeledi Fabaceae s hlubokým kořenovým systémem. Stonek je čtyřhranný, lysý, málo větvený a vysoký okolo 1 m. Listy jsou střídavé, párovité s 1 až 4 dvojicemi lístků. Jednotlivé lístky jsou kožovité, oválné a celokrajné. V paždí 6. až 12. listu se tvoří hroznovité květenství se dvěma až devíti květy. Květy jsou nejčastěji bílé, avšak v závislosti na odrůdě s tmavou, fialovoučernou skvrnou.
Faba vulgaris var. major  kvete od poloviny května. Květy jsou samosprašné. Z jednoho květenství se vyvinou 1 až 3 lusky zelené barvy, 10 až 20 cm dlouhé, uvnitř sametové se 4 až 6 bílými nebo zelenými semeny. Při dozrávání lusky tmavnou a černají. Semena jsou poměrně velká a plochá.

Faba vulgaris var. major  se pěstuje pro nezralá semena a lusky, jež se využívají kulinářsky, většina se však konzervuje nebo se zpracuje mražením.

Dříve se pěstoval již ve starém Egyptě, Řecku a Římě. V Evropě byl důležitou potravinou až do 17. století, kdy ustoupil rostlinám, které byly introdukovány z Ameriky.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Další informace v článcích o rostlinách
Vicia faba var. major - bob zahradní: Mladé lusky bobu Vicia faba var. major - bob zahradní
Bob svinský či jedlý, latinsky Faba vulgaris var. major. V okolních státech zejména v Polsku hojně pěstovaná luskovina. Od našeho běžného bobu na směsky a zrno, určeného pro výkrm se rostlina odliší až v době, kdy narůstají lusky. Má je i více než dvakrát …